"Tylko we Lwowie"
        Tylko Lwów i Warszawa posiadają tak wielki wybór utworów, (piosenek wierszy, anegdot), poświęconych miastu, których treścią jest nie tylko historia ale i codzienne życie jego mieszkańców. Mnogość tych utworów, obszar ich społecznej identyfikacji i oddziaływania mówi, że mamy tu do czynienia, z jakże rzadkim w Polsce - folklorem miejskim. I choć sytuacje i zdarzenia opisywane w piosenkach najczęściej są uniwersalne; język i koloryt występujących w nich postaci jednoznacznie wskazują na źródło.
          Lwów w ciągu swej 600-letniej historii wielokrotnie znajdował się w granicach różnych państw. Zgodnie egzystowali tu Polacy, Ukraińcy, Czesi, Niemcy i Żydzi. Ten konglomerat obyczajowy i językowy znajduje odbicie w wielu prezentowanych w spektaklu "Tylko we Lwowie" piosenkach, które powstały w ostatnim (167–letnim) okresie jego dziejów: austriackim i polskim.
        Jak w każdym większym mieście lwowska ulica ekscytowała się niecodziennymi wydarzeniami, miała też swoich bohaterów, najczęściej wywodzących się z przestępczych środowisk. Losy bandytów i złodziei stanowiły tworzywo licznych ballad.
        Historię i fenomen miasta opisują także piosenki i kuplety wykonywane na scenkach kabaretów i ogródków teatralnych przez lwowskich ulubieńców: Lawińskiego, Ludwikowskiego czy Bielawskiego. Ewenementem na tamte czasy (1933 rok) był program "Na wesołej lwowskiej fali"; satyryczna audycja Polskiego Radia we Lwowie, nadawana w każdą niedzielę. Poprzez swych autorów i wykonawców, nie tylko stworzyła nową wartość polskiej rozrywki, ale i ugruntowała wśród słuchaczy pojęcie lwowskiego humoru. Jej sztandarowi bohaterowie Szczepcio i Tońcio grą w filmowych komediach "Będzie lepiej", "Włóczęgi" i "Serce batiara" spopularyzowali postaci lwowskich batiarów, z ich miękką i śpiewną gwarą–bałakiem–pozwalającą rozpoznać lwowiaka w każdym miejscu na świecie. Lwów dzisiaj jest poza granicami Polski. Choćby tylko dlatego winniśmy zachować w pamięci jego obraz, oraz przypominać śpiewane tam piosenki.
          Piosenka lwowska to dzisiaj już zabytek i należy ją, jak każdy zabytek, pielęgnować i otoczyć opieką. Przez wiele lat skazana była na zapomnienie i zagładę, bowiem nie wolno było jej śpiewać, a tym bardziej wydawać czy nagrywać. Nie było jej na antenach Polskiego Radia; chciano ją wymazać ze świadomości Polaków. Często wzorem "Zakazanych piosenek", wykonywana i przekazywana była przyszłym pokoleniom bez większego rozgłosu, potajemnie.
        W programie "Tylko we Lwowie" macie Państwo możliwość poznania najbardziej reprezentatywnych dla tego miasta piosenek. Wcielając się w tamte, charakterystyczne dla Lwowa postacie, staramy się oddać specyficzną,(tylko dla tego miasta), atmosferę. Przedstawienie jest nową wersją "A kto z nami trzyma sztamy", dziś już kultowego spektaklu teatru Kalambur.
            Premiera "Tylko we Lwowie" odbyła się w dniu 26-go listopada 2003 roku w kawiarni KALMBUR, tym samym miejscu w którym po raz pierwszy w 1988 roku, bez ingerencji cenzury, pojawiła się w formie muzycznego spektaklu lwowska piosenka.
scenariusz
Bogusław Klimsa
Jan Węglowski
reżyseria
Wiktor Batej
opracownie muzyczne, akompaniament
Bogusław Klimsa
występują
Anna Bajer
Jolanta Betka-Chełmicka
Krzysztof Tysnarzewski
Tomasz Kwietko-Bębnowski
Jan Węglowski
W programie:
1.Marsz lwowskich dzieci (anonim,Leo Fall)
2.Ta joj, ta Lwów - wiązanka piosenke lwowskich (anonim, W.Budzyński, E.Schlechter, Z i P.Haar)
3.Ta co pan buja (E.Schlechter, J.Gabel)
4.Ballada o pannie Franciszcze (anonim)
5.Wesele Mańki Pryszcz (anonim)
6.W Stryjskim Parku (anonim)
7.Ballada o Mańci Szponderek (anoim,M.Wagner)
8.Walc nocy (H.Zbierzchowski, G.Kier - na motywach "La Valse Brune")
9.Ballada o Białonou (anonim)
10.Widzisz Lewicki... (anonim)
11.Szur popud mur (Zb.Lipczyński)
12.Senzacja, bo kino gra (anonim)
13.O dwunastej godzinie...(anonim)
14.Bal u Bombacha (anonim)
15.U Bombacha fajna wiara(anonim)
16.Łyczakowskie tango (E.Schlechter, Z. i P.Haar)
17.Bal u weteranów (anonim)
18.Marsz "Wesołej Lwowskiej Fali" (W.Budzyński, Cz.Halski)
19.Moja gitara (E.Schleter, W.Tychowski/E.Landowski)
20.Panie Karolku (anonim)
21.Serce dla Lwowa (W.Budzyński)
22.My dwaj - obacwaj (E.Schlechter, H.Wars)
23.Lwów jest jeden na świecie(E.Schlechter, H.Wars)
24.Jezdym szac chłupaka (J.Bielawski, anonim)
25.Husia siusia (anonim)
26.Na Lewandówce (J.Wilner,P.i Z.Haarowie)
27.Tam na rogu, na Janowskiej (anonim)
28.Serce batiara (E.Schlechter, H.Wars)
(W spektaklu: TYLKO WE LWOWIE, a wcześniej: A KTO Z NAMI TRZYMA SZTAMY, grali także aktorzy: Ryszard Malinowski, Piotr Tokarz, Edward Kalisz oraz aktorki: Halina Litwiniec, dublurę przygotowała Krystyna Paraszkiewicz-Pater)
Zobacz także inne nasze programy:
SZLAGIERY SZAMPAŃSKIEJ ERY oraz SĄ TAKIE CHWILE